Ograniczenia covidowe bez wpływu na podatek od nieruchomości
Okoliczność, że w pewnych okresach wskutek ograniczonej możliwości prowadzenia działalności gospodarczej ze względu na stan pandemii nie były uzyskiwane przychody z wynajmu pokoi czy działalności restauracyjnej nie oznacza, że te obiekty nie miały związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 25 kwietnia 2023 r. (I SA/Gd 47/23).
Spółka prowadziła działalność hotelarską, będąc właścicielem kilkudziesięciu kompleksów hotelowych na terenie Polski. Z powodu ograniczeń obowiązujących w stanie epidemii na potrzeby gości zajęte było kilka procent powierzchni hotelowej. W związku z tym spółka złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej do Prezydenta Miasta Gdańska. Pytania dotyczyły tego, czy części budynków hotelowych powinny zostać opodatkowane stawką podatku od nieruchomości z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o podatkach i opłatach lo- kalnych w dwóch okresach: od 1 kwietnia do 3 maja 2020 r. i od 12 lutego 2021 r. do 20 marca 2021 r.
W interpretacji z 21 października 2022 r. (WBMiP-III.3120.888.2022.ZT) Prezydent Miasta Gdańska uznał stanowisko spółki, zgodnie z którym w wymienionych okresach należało zastosować stawkę „od pozostałych budynków lub ich części”, zamiast „od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej”, za nieprawidłowe. Zdaniem organu wnioskodawca był w tym okresie przedsiębiorcą (zarejestrowanym w KRS), prowadzącym działalność hotelarską, a wprowadzone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta